دندانپزشکی

بلیچینگ دندان در تهرانپارس

چرا رنگ دندان ها تغییر می کند؟

بلیچینگ دندان در تهرانپارس

برای اینکه دندان های سالم و سفید داشته باشیم و دندان ها در هنگام لبخند مانند مروارید درخشنده باشند ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از مهم ترین و تاثیر گذار ترین اقدامات می باشند که به صورت روزمره باید انجام شوند.

با وجود اینگونه مراقبت ها از سلامت دهان و دندان گاهی احساس می شوند که دندان ها درخشندگی سابق را ندارند و تغییر رنگ داده و متمایل به رنگ زرد شده اند.در این هنگام بسیاری از افراد به دنبال راهکار هایی برای سفید کردن دندان ها هستند که امروزه در کلینیک های دندانپزشکی ارائه می گردد.

از جمله رایج ترین این درمان ها برای دندان های تغییر رنگ داده می توان جرم گیری و بلیچینگ دندان را نام برد.

بلیچینگ دندان در تهرانپارس
بلیچینگ دندان در تهرانپارس

چرا رنگ دندان ها تغییر می کند؟

دندان ها در بسیاری از معمولی ترین کار ها مانند غذا خوردن و صحبت کردن و حتی حفظ فرم صورت نقش اساسی دارند و در طی زمان های طولانی در معرض انواع خطرات و اسیب های مختلف قرار دارند.در ادامه عوامل مختلف موثر در تغییر رنگ دندان ها معرفی می شود

غذا ها و نوشیدنی ها

بسیاری از نوشیدنی های پرطرفدار مانند قهوه و چای که در میان ایرانیان مصرف بالای دارند از جمله عوامل موثر در تغییر رنگ دندان ها هستند.رنگدانه های به نام کروموژن در تمام این مواد غذایی وجود دارد که با چسبیدن به قسمت بیرونی و سفید دندان یا همان مینای دندان مسبب تیره و زرد شدن دندان ها می باشد.

بلیچینگ دندان در تهرانپارس

بلیچینگ دندان در تهرانپارس ؛ مصرف سیگار و سایر مواد دخانی

نیکوتین موجود در دخانیات باعث لکه دار و تیره شدن دندان ها می گردد که در یک مدت زمان طولانی ظاهر ناخوشایندی به دندان ها می بخشد.نیکوتن تا هنگامی که با اکسیژن حاصل از مصرف سیگار مخلوط نشده باشد به صورت بی رنگ است اما با استعمال آن تبدیل به یک ماده زرد رنگ می شود که سطح بیرونی و سفید دندان را زرد رنگ می کند.

مطب دندانپزشکی در  تهرانپارس کلیک کنید

افزایش سن

عاج دندان که ناحیه ای نرم در زیر پوسته ی سخت و سفید مینای دندان قرار دارد.با افزایش سن و گذر زمان مینای دندان ضعیف نی شود و عاج دندان به عنوان لایه ی زیرین و زرد رنگ آشکار شده و دندان ها زرد به نظر می رسند.

ضربه به دندان

وقتی در اثر سانحه ضربه ای به دندان وارد شود رنگ دندان تغییر می کند و لایه های زیرین که تیره تر هستند در بیرون قرار می گیرند.در اینگونه موارد لازم است حتما دندانپزشک معاینه ای از دندان داشته باشد تا از آسیب جدی مانند از دست رفتن دندان جلوگیری شود.

بلیچینگ دندان در تهرانپارس
بلیچینگ دندان در تهرانپارس

مصرف دارو

برخی دارو ها مانند داروهای فشار خون و آنتی هیستامین ها می توانند دندان ها را تیره کنند.کودکان در دوران جنینی و نوزادی که مرحله ی شکل گیری دندان است در معرض عوارض آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین قرار می گیرند که احتمال دارد در هنگام بزرگسالی دچار تغییر رنگ در دندان شوند.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چگونه است؟

روش سفید کردن دندان بسیار رایج و ساده می باشد.در طی این روش از دو ماده با نام های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید استفاده می شود که لکه های روی دندان را به قطعات کوچک تقسیم کرده و تمرکز رنگ را از بین می برند ، همین موضوع باعث می شود تا دندان ها سفید تر و روشن تر به نظر برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا