مشاوره ازدواج

مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران

تا چه اندازه میتوان در بیان مسائل خصوصی به مشاور اعتماد کرد ؟

مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران

زندگی مشترک مجموعه‌ای از انتظارات و حقوق متقابل است و هریک از زوجین با بینش و درک خاص خود به چارچوب زندگی زناشویی نگاه میکنند.

در این بین انتخاب همسر مناسب اهمیت بالا و چالش های فراوانی را در پی دارد. مسلما مراجعه به مشاور برای تصمیم‌گیری صحیح و عقلانی و به دور از شتابزدگی و هیجانات زودگذر میتواند ضروری باشد.

مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران
مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران

بهترین زمان برای مشاوره پیش از ازدواج چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مشاور پیش از ازدواج بعد از چند جلسه آشنایی و کسب شناخت کلی از طرف مقابل‌تان است، قبل از اینکه علاقه یا وابستگی نسبت به طرف مقابل‌تان شکل بگیرد. مشاور با سنجش و ارزش گذاری معیار های طرفین و بررسی پختگی و آمادگی انها کمک میکند تا ریسک خطا و اشتباه به پایین‌ترین حد امکان برسد.

مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران
مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران

مشاوره پیش از ازدواج چقدر میتواند کمک کننده باشد؟

دو عامل اصلی که میتواند سعادت و خوشبختی شما را در زندگی مشترک تعیین کند؛  در ابتدا انتخاب صحیح و شایسته همسر و در ادامه ساختن و حفظ رابطه سالم است.

 در جلسات مشاوره پیش از ازدواج ، روان شناس شما تلاش خواهد کرد به بررسی این دو فاکتور کلیدی بپردازد.

 با افزایش آگاهی و جلب توجه شما به تفاوت‌های شخصیتی و فردی‌ ، ویژگی‌های اخلاقی یکدیگر، چالش های احتمالی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی به شما کمک می‌کند در درجه اول انتخاب صحیحی داشته باشید، و سپس با آموزش تکنیکهای کارآمد در برخورد با اختلافات احتمالی ، بینش شما را در زندگی زناشویی بالا ببرد.

مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران

مطالب مرتبط

زوج درمانی و زوج درمانگر

مشاوره ازدواج در شریعتی

تا چه اندازه میتوان در بیان مسائل خصوصی به مشاور اعتماد کرد ؟

رازداری از پایه های اصول مشاوره و روان‌شناسی است. بدین معنا که صحبت های مراجع در جلسات مشاوره فقط بین خودشان دو نفر باید باقی بماند. البته در جلسات زوجی یا مشاوره‌های پیش از ازدواج، روان شناس متعهد به هر دو نفر است بنابراین هم خانم هم آقا در این موارد ذی نفع هستند.

به طور کلی در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، هر موضوع مهمی  که روی تصمیم‌گیری زوجین اثر بگذارد، باید توسط مشاور مطرح شود اما جای نگرانی نیست زیرا مشاور حاذق میداند چگونه مسائل پیچیده و سخت را صادقانه و با کمترین میزان تاثیرات منفی بیان کند.

در مشاوره پیش از ازدوج، چه سوالاتی مطرح میشود؟

سوالات عمیق روان شناختی وجود دارد که روانشناس در جلسات  مشاوره از زوجین می پرسد مانند :

قصد شما از ازدواج چیست؟ چه ویژگی هایی در طرف مقابل  دیده اید که فکر میکنید مناسب شماست؟ خطوط قرمز شما در زندگی زناشویی چیست؟ امور مالی در خانواده چطور تقسیم خواهند شد؟ آیا تمایل به داشتن فرزند دارید؟ تا چه حد نظرات همسرتان در تصمیم گیری های شما تاثیر گذار خواهد بود؟

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه به طول میکشد؟

مشاوره پیش از ازدواج عموما شامل 5 یا 6 جلسه مشاوره است. هر چند ممکن است بنا بر تشخیص روان شناس تعداد این جلسات اضافه شود. در دو جلسه ابتدایی معمولا  مصاحبه‌های اولیه و پرسش های مشاور از طرفین و تکمیل تست های روانشناسی برای شناخت بهتر انجام میشود. هدف روان شناس این است که در این جلسات شما با معیارهای خودتان و طرف مقابل برای انتخاب همسر، سبک زندگی ایده‌آل همدیگر  و ویژگی های شخصیتی هم آشنا شده و بیندیشید که چقدر به معیار های هم نزدیک یا دور هستید.

  درجلسات آخر برآیند گفت و گو ها ، تفسیر پاسخ پرسشنامه ها، کمک به تصمیم‌گیری برای ساختن یک زندگی شاد و موفق است. توجه به این نکته ضروری است که مشاور تنها میتواند در آگاه سازی برای یک انتخاب صحیح  تلاش کند تا افراد با چشم باز، نگاه واقع بینانه به نتیجه برسند.

 سرانجام این خود زوجین هستند که برای ازدواج یا خاتمه ارتباط تصمیم میگیرند.

چه مقدار از این مطلب رضایت دارید؟

0%

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonثبت نام در برترین پزشک